Vishay/Dale RER40F57R6RCSL
RER40F57R6RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER40F57R6RCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 57.6 OHM 1% 5W
Datasheet Download
RER40F57R6RCSL.pdf
Availability of RER40F57R6RCSL
QUANTITY
RER40F57R6RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER40F57R6RCSL
Internal Part NumberEIS-RER40F57R6RCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)57.6
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.600" L x 0.646" W (15.24mm x 16.41mm)
Height0.335" (8.51mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER40F57R6RCSL
Related LinksRER40F5, RER40F57R6RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER40F57R6RCSL Details Description
Related parts for RER40F57R6RCSL
CONN BASE BOTTOM ENTRY SZ3 datasheet.pdf
CARDEDGE 20POS DL .100 GREEN datasheet.pdf
CABLE MOD COIL 8COND SILVER 5' datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CAP CER 1UF 450V X7T 2220 datasheet.pdf
CAP TANT 180UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 6PIN SLD CUP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 3 (Power) Position Through Hole Solder datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.3V SMD datasheet.pdf