Vishay/Dale RER45F2R15RC02
RER45F2R15RC02 picture photo
Mfg. Part Number
RER45F2R15RC02
Brief Description
RES CHAS MNT 2.15 OHM 1% 10W
Datasheet Download
RER45F2R15RC02.pdf
Availability of RER45F2R15RC02
QUANTITY
RER45F2R15RC02 Order Process
Ship out your order
Specifications of RER45F2R15RC02
Internal Part NumberEIS-RER45F2R15RC02
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.15
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.750" L x 0.800" W (19.05mm x 20.32mm)
Height0.405" (10.29mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER45F2R15RC02
Related LinksRER45F2, RER45F2R15RC02 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER45F2R15RC02 Details Description
Related parts for RER45F2R15RC02
CONN PLUG IDT 7POS 2.5MM PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 5V SOT23-3 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS STR 5.08MM datasheet.pdf
DSUB 50 M CRIMP NMB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
RES 2.55K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DP4T datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 280MA 1.54 OHM datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS datasheet.pdf