Vishay/Dale RER45F4020PCSL
RER45F4020PCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER45F4020PCSL
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 402 OHM 1% 10W
Datasheet Download
RER45F4020PCSL.pdf
Availability of RER45F4020PCSL
QUANTITY
RER45F4020PCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER45F4020PCSL
Internal Part NumberEIS-RER45F4020PCSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRER Series MIL-PRF-39009 Resistors
Standard Package10
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39009, RER45
PackagingBulk
Resistance (Ohms)402
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.750" L x 0.800" W (19.05mm x 20.32mm)
Height0.405" (10.29mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER45F4020PCSL
Related LinksRER45F4, RER45F4020PCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER45F4020PCSL Details Description
Related parts for RER45F4020PCSL
HEX STANDOFF M2.5 BRASS 8MM datasheet.pdf
RES SMD 332 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH PLUNGER SPDT-DB 10A QC datasheet.pdf
RES SMD 261 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf