Vishay/Dale RER55F17R4PCSL
RER55F17R4PCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER55F17R4PCSL
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 17.4 OHM 1% 30W
Datasheet Download
RER55F17R4PCSL.pdf
Availability of RER55F17R4PCSL
QUANTITY
RER55F17R4PCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER55F17R4PCSL
Internal Part NumberEIS-RER55F17R4PCSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRER Series MIL-PRF-39009 Resistors
Standard Package5
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39009, RER55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)17.4
Tolerance±1%
Power (Watts)30W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±50ppm/°C
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.968" L x 1.140" W (49.99mm x 28.96mm)
Height0.625" (15.87mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER55F17R4PCSL
Related LinksRER55F1, RER55F17R4PCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER55F17R4PCSL Details Description
Related parts for RER55F17R4PCSL
FIXED IND 3.3NH 190MA 400 MOHM datasheet.pdf
WIRE LACING CORD & TAPE datasheet.pdf
KIT DEV FOR C8051T61X MCU'S datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
RES 10.4K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 505 OHM 3W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
XFMR TOROIDAL 1500VA THRM PROTCT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
D-SUB FILTER 50POS IP67 datasheet.pdf