Vishay/Dale RER60F47R5RCSL
RER60F47R5RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER60F47R5RCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 47.5 OHM 1% 5W
Datasheet Download
RER60F47R5RCSL.pdf
Availability of RER60F47R5RCSL
QUANTITY
RER60F47R5RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER60F47R5RCSL
Internal Part NumberEIS-RER60F47R5RCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)47.5
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.600" L x 0.646" W (15.24mm x 16.41mm)
Height0.335" (8.51mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER60F47R5RCSL
Related LinksRER60F4, RER60F47R5RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER60F47R5RCSL Details Description
Related parts for RER60F47R5RCSL
IC TXRX RS-232 3-5.5V ESD 16SOIC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
RES SMD 38.3KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 82.5 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RF LNA ACTIVE BIAS 2.1GHZ 8DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
RES 442 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 10AWG BLUE 250' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 100MHZ 6SOT23 datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V datasheet.pdf