Vishay/Dale RER65F1R87RCSL
RER65F1R87RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER65F1R87RCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 1.87 OHM 1% 10W
Datasheet Download
RER65F1R87RCSL.pdf
Availability of RER65F1R87RCSL
QUANTITY
RER65F1R87RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER65F1R87RCSL
Internal Part NumberEIS-RER65F1R87RCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.87
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.750" L x 0.800" W (19.05mm x 20.32mm)
Height0.405" (10.29mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER65F1R87RCSL
Related LinksRER65F1, RER65F1R87RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER65F1R87RCSL Details Description
Related parts for RER65F1R87RCSL
Connector Receptacle 17 Position 0.156" (3.96mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
HEX STANDOFF M3 S STEEL 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 250W datasheet.pdf
CAP CER 100PF 100V 5% BP 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 22UF 10% 600VAC SCREW datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
LAMP 7.6MM SQ SUP FLUX BL WTR CL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS SKT datasheet.pdf
10V + 5V References IC datasheet.pdf