Vishay/Dale RER65F68R1MC02
RER65F68R1MC02 picture photo
Mfg. Part Number
RER65F68R1MC02
Brief Description
RES CHAS MNT 68.1 OHM 1% 10W
Datasheet Download
RER65F68R1MC02.pdf
Availability of RER65F68R1MC02
QUANTITY
RER65F68R1MC02 Order Process
Ship out your order
Specifications of RER65F68R1MC02
Internal Part NumberEIS-RER65F68R1MC02
PackagingBulk
Resistance (Ohms)68.1
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.750" L x 0.800" W (19.05mm x 20.32mm)
Height0.405" (10.29mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER65F68R1MC02
Related LinksRER65F6, RER65F68R1MC02 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER65F68R1MC02 Details Description
Related parts for RER65F68R1MC02
FIXED IND 33UH 880MA 230 MOHM datasheet.pdf
HEX SPACER #8 CPVC 1" datasheet.pdf
IDC CABLE - CSC34S/AE34M/CPC34S datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 6POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf
IC REG TRPL BCK/LINEAR 24VQFN datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 20V 20% 2312 datasheet.pdf
RES 8.25K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 75V 200MA DO213AA datasheet.pdf
HYFEN BANTAM CONNECTOR datasheet.pdf
CONN PLUG FLEX 10POS FOR PINS datasheet.pdf