Vishay/Dale RER65FR316PCSL
RER65FR316PCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER65FR316PCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 0.316 OHM 1% 10W
Datasheet Download
RER65FR316PCSL.pdf
Availability of RER65FR316PCSL
QUANTITY
RER65FR316PCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER65FR316PCSL
Internal Part NumberEIS-RER65FR316PCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.316
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.750" L x 0.800" W (19.05mm x 20.32mm)
Height0.405" (10.29mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER65FR316PCSL
Related LinksRER65FR, RER65FR316PCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER65FR316PCSL Details Description
Related parts for RER65FR316PCSL
FIXED IND 15MH 100MA 36 OHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 10VWM 17VC SMB datasheet.pdf
RES SMD 82 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CABLE 2COND 26AWG SHLD 100' datasheet.pdf
FILTER 3-PHASE 250V EMI 20A datasheet.pdf
Connector Socket 40 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf