Vishay/Dale RER70F12R1MCSL
RER70F12R1MCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER70F12R1MCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 12.1 OHM 1% 20W
Datasheet Download
RER70F12R1MCSL.pdf
Availability of RER70F12R1MCSL
QUANTITY
RER70F12R1MCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER70F12R1MCSL
Internal Part NumberEIS-RER70F12R1MCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)12.1
Tolerance±1%
Power (Watts)20W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.062" L x 1.080" W (26.97mm x 27.43mm)
Height0.561" (14.25mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER70F12R1MCSL
Related LinksRER70F1, RER70F12R1MCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER70F12R1MCSL Details Description
Related parts for RER70F12R1MCSL
REG SW -5.2V 1.5A SMD datasheet.pdf
IC MULTIPLXR 4:1 ECL DFF 16SOIC datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 5A 24V datasheet.pdf
RES 51.1 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CABLE 2COND 12AWG WHITE 1000' datasheet.pdf
HAR-BUS HM MEL., TYP AB 25, AFS datasheet.pdf
3/4" PET BRAIDED SLEEVING datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP CER 10UF 16V X6S 0805 datasheet.pdf
RES SMD 22K OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf