Susumu RG1005P-2490-W-T1
RG1005P-2490-W-T1 picture photo
Mfg. Part Number
RG1005P-2490-W-T1
Brief Description
RES SMD 249 OHM 0.05% 1/16W 0402
Datasheet Download
RG1005P-2490-W-T1.pdf
Availability of RG1005P-2490-W-T1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RG1005P-2490-W-T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1005P-2490-W-T1
Internal Part NumberEIS-RG1005P-2490-W-T1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)249
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1005P-2490-W-T1
Related LinksRG1005P-, RG1005P-2490-W-T1 Datasheet, Susumu Distributor
RG1005P-2490-W-T1 Details Description
Related parts for RG1005P-2490-W-T1
BOX ABS BLACK 4.74"L X 3.69"W datasheet.pdf
OUTPUT MODULE AC G5 20MA 5VDC datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 8-TSSOP datasheet.pdf
TRANS NPN 30V 0.1A TO-92 datasheet.pdf
CAP THIN FILM 0.8PF 25V 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 130A TO-220AB datasheet.pdf
LED CBI 3MM DIN YLW DIFF RA SGL datasheet.pdf
CONV DC/DC 20W 12-36VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.2A SOT25 datasheet.pdf
DIODE ZENER 56V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf