Susumu RG1608N-163-W-T5
RG1608N-163-W-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608N-163-W-T5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 16K OHM 0.05% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608N-163-W-T5.pdf
Availability of RG1608N-163-W-T5
QUANTITY
RG1608N-163-W-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608N-163-W-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608N-163-W-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16k
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608N-163-W-T5
Related LinksRG1608N-, RG1608N-163-W-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608N-163-W-T5 Details Description
Related parts for RG1608N-163-W-T5
TRANS NPN 50V 0.15A TO-92 datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" SR STRAIGHT datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
Connector Socket 11 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Socket 54 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC USB 2.0 HUB CTLR 3PORT 30CSP datasheet.pdf
CAP FILM 13UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADPTR 9V 30.06W datasheet.pdf