Susumu RG1608N-2740-C-T5
RG1608N-2740-C-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608N-2740-C-T5
Brief Description
RES SMD 274 OHM 0.25% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608N-2740-C-T5.pdf
Availability of RG1608N-2740-C-T5
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RG1608N-2740-C-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608N-2740-C-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608N-2740-C-T5
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)274
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608N-2740-C-T5
Related LinksRG1608N-, RG1608N-2740-C-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608N-2740-C-T5 Details Description
Related parts for RG1608N-2740-C-T5
CERAMIC RESONATOR 20MHZ SMD datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V X7R AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 13K OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 20SOIC datasheet.pdf
RES MO 1W 0.392 OHM 1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 10VWM 17VC AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 4.7NH 320MA 600 MOHM datasheet.pdf
RES 49.9K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
DIODE BRIDGE 800V 1.5A DB datasheet.pdf
FIXED IND 12NH 600MA 280 MOHM datasheet.pdf
STD POLY MOLDED PARTS datasheet.pdf
4700UF 10V 16X31MM 125C 4000H datasheet.pdf