Susumu RG1608P-181-B-T1
RG1608P-181-B-T1 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608P-181-B-T1
Brief Description
RES SMD 180 OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608P-181-B-T1.pdf
Availability of RG1608P-181-B-T1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RG1608P-181-B-T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608P-181-B-T1
Internal Part NumberEIS-RG1608P-181-B-T1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)180
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608P-181-B-T1
Related LinksRG1608P-, RG1608P-181-B-T1 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608P-181-B-T1 Details Description
Related parts for RG1608P-181-B-T1
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
IC DAC 12BIT 100KSPS 28-SOIC datasheet.pdf
SSR SIP 25A/480VAC 4-15VDC datasheet.pdf
TRIMMER 470 OHM 1W PC PIN datasheet.pdf
DSUB 15 F CRIMP F0 CAD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CBL RIBN 64COND 0.050 BLACK 100' datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
SMA-SMA STRT PLG .085 CBL 48" datasheet.pdf
CRYSTAL 36.00 MHZ 18.0PF SMD datasheet.pdf