Susumu RG1608P-1960-D-T5
RG1608P-1960-D-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608P-1960-D-T5
Brief Description
RES SMD 196 OHM 0.5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608P-1960-D-T5.pdf
Availability of RG1608P-1960-D-T5
QUANTITY
RG1608P-1960-D-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608P-1960-D-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608P-1960-D-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)196
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608P-1960-D-T5
Related LinksRG1608P-, RG1608P-1960-D-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608P-1960-D-T5 Details Description
Related parts for RG1608P-1960-D-T5
CAP FILM 0.22UF 5% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
CLINCHER R/A LATCHING HEADER datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1KV 12A D2PAK datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK FEED THRU 5.2MM datasheet.pdf
CONN TERM BLK 8POS 7.62MM 35DEG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
FFC 1 TYPE A 33 CKTS LGT 51 datasheet.pdf
CABLE TIE MOUNT - 4 WAY SCREW MO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
RECT ASSY DOUBLER 12A 8KV STD datasheet.pdf