Susumu RG1608P-2611-W-T1
RG1608P-2611-W-T1 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608P-2611-W-T1
Brief Description
RES SMD 2.61K OHM 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608P-2611-W-T1.pdf
Availability of RG1608P-2611-W-T1
QUANTITY
RG1608P-2611-W-T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608P-2611-W-T1
Internal Part NumberEIS-RG1608P-2611-W-T1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.61k
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608P-2611-W-T1
Related LinksRG1608P-, RG1608P-2611-W-T1 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608P-2611-W-T1 Details Description
Related parts for RG1608P-2611-W-T1
RES SMD 931K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
OSC XO 20.000MHZ HCMOS TTL PIN datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 48V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 112POS .050 SMD datasheet.pdf
IC BUFF/DVR 3-ST 16BIT 48TSSOP datasheet.pdf
IC SYNC DOWN COUNTR 8STG 16TSSOP datasheet.pdf
VARISTOR 50.4V 1KA DISC 10MM datasheet.pdf
RES 84.5 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf