Susumu RG1608P-5621-B-T5
RG1608P-5621-B-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608P-5621-B-T5
Brief Description
RES SMD 5.62KOHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608P-5621-B-T5.pdf
Availability of RG1608P-5621-B-T5
QUANTITY
RG1608P-5621-B-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608P-5621-B-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608P-5621-B-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
Featured ProductRG Series - Thin Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.62k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608P-5621-B-T5
Related LinksRG1608P-, RG1608P-5621-B-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608P-5621-B-T5 Details Description
Related parts for RG1608P-5621-B-T5
TRANS NPN DARL 140V 2A SOT223 datasheet.pdf
FUSE GLASS 3.15A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC LI-ION BATTERY CHARGER 10-SON datasheet.pdf
CAP FILM 1000PF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf
CONSOLE STEEL GRAY 7.25"LX8.5"W datasheet.pdf
RES 9.76K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V 1.3NS 50PPM 3.2X5 datasheet.pdf
RES SMD 1.0351K OHM 0.3W 1206 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf