Susumu RG1608V-6040-B-T1
RG1608V-6040-B-T1 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608V-6040-B-T1
Brief Description
RES SMD 604 OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608V-6040-B-T1.pdf
Availability of RG1608V-6040-B-T1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RG1608V-6040-B-T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608V-6040-B-T1
Internal Part NumberEIS-RG1608V-6040-B-T1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)604
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608V-6040-B-T1
Related LinksRG1608V-, RG1608V-6040-B-T1 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608V-6040-B-T1 Details Description
Related parts for RG1608V-6040-B-T1
OPTOISOLATOR 7.5KV TRIAC 6SMD datasheet.pdf
RES SMD 36.5KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC DAC AUDIO 24BIT 192KHZ 28SSOP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
IC FPGA 176 I/O 208PQFP datasheet.pdf
RES SMD 909 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
AC/DC CNVRTR 5.2V 12.5V -12.8V datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf