Susumu RG2012P-241-W-T5
RG2012P-241-W-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG2012P-241-W-T5
Brief Description
RES SMD 240 OHM 0.05% 1/8W 0805
Datasheet Download
RG2012P-241-W-T5.pdf
Availability of RG2012P-241-W-T5
QUANTITY
RG2012P-241-W-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG2012P-241-W-T5
Internal Part NumberEIS-RG2012P-241-W-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)240
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG2012P-241-W-T5
Related LinksRG2012P-, RG2012P-241-W-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG2012P-241-W-T5 Details Description
Related parts for RG2012P-241-W-T5
IC ADC 12BIT 65MSPS 28-SSOP datasheet.pdf
RES SMD 115 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 27 OHM 5% 600W datasheet.pdf
RES 1.3K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 48.1K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 487 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf