Susumu RG2012V-242-W-T1
RG2012V-242-W-T1 picture photo
Mfg. Part Number
RG2012V-242-W-T1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2.4K OHM 0.05% 1/8W 0805
Datasheet Download
RG2012V-242-W-T1.pdf
Availability of RG2012V-242-W-T1
QUANTITY
RG2012V-242-W-T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG2012V-242-W-T1
Internal Part NumberEIS-RG2012V-242-W-T1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.4k
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG2012V-242-W-T1
Related LinksRG2012V-, RG2012V-242-W-T1 Datasheet, Susumu Distributor
RG2012V-242-W-T1 Details Description
Related parts for RG2012V-242-W-T1
RES SMD 1.15KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 340 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 69.8K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
RES 8.35K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 3.3V 10W datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP FILM 0.00047UF 5% 2500VDC AX datasheet.pdf