Stackpole Electronics Inc. RGC0805FTC1K50
RGC0805FTC1K50 picture photo
Mfg. Part Number
RGC0805FTC1K50
Brief Description
RES SMD 1.5K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RGC0805FTC1K50.pdf
Availability of RGC0805FTC1K50
QUANTITY
RGC0805FTC1K50 Order Process
Ship out your order
Specifications of RGC0805FTC1K50
Internal Part NumberEIS-RGC0805FTC1K50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RGC0805FTC1K50
Related LinksRGC0805, RGC0805FTC1K50 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RGC0805FTC1K50 Details Description
Related parts for RGC0805FTC1K50
CONN RECEPT 12POS W/PIN SOLDER datasheet.pdf
CAP CER 330PF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 60K FLASH 64-TQFP datasheet.pdf
TOOL BENCH PRESS 4-6POS PLUGS datasheet.pdf
CABLE 2COND 18AWG 1000' datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 35V 20% 1611 datasheet.pdf
RES 2K OHM 1/8W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 76 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CAP MICA 270PF 5% 2.5KV SMD datasheet.pdf