Susumu RGH1608-2C-P-203-B
RGH1608-2C-P-203-B picture photo
Mfg. Part Number
RGH1608-2C-P-203-B
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 20K OHM 0.1% 1/6W 0603
Datasheet Download
RGH1608-2C-P-203-B.pdf
Availability of RGH1608-2C-P-203-B
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RGH1608-2C-P-203-B Order Process
Ship out your order
Specifications of RGH1608-2C-P-203-B
Internal Part NumberEIS-RGH1608-2C-P-203-B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCert of RoHS Compliance
PCN Obsolescence/ EOLRGH Series 20/Jul/2011
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRGH
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.167W, 1/6W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RGH1608-2C-P-203-B
Related LinksRGH1608-2, RGH1608-2C-P-203-B Datasheet, Susumu Distributor
RGH1608-2C-P-203-B Details Description
Related parts for RGH1608-2C-P-203-B
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 5.23K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES MO 1/2W 3.9K OHM 2% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 35V 10% 2917 datasheet.pdf
3MM DIA INDUCT HEAD 2MM 3M CABLE datasheet.pdf
CONN PLUG HOUSING datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 1A DO213AB datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
MICRO 31C P 12" RBW JACKS NI datasheet.pdf
MMCX RA-MMCX STRT PLG RG-316 24" datasheet.pdf