TE Connectivity Raychem Circuit Protection RHEF1000-2
RHEF1000-2 picture photo
Mfg. Part Number
RHEF1000-2
Manufacturer
Product Category
PTC Resettable Fuses
Brief Description
POLYSWITCH PTC RESET 10A HLD T/R
Datasheet Download
RHEF1000-2.pdf
Availability of RHEF1000-2
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RHEF1000-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of RHEF1000-2
Internal Part NumberEIS-RHEF1000-2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCircuit Protection Products
Video FileTE Connectivity PolySwitch Devices -- Another Geek Moment
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyPTC Resettable Fuses
SeriesPolySwitch®
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Max16V
Current - Max100A
Current - Hold (Ih) (Max)10A
Current - Trip (It)18.5A
R Min/Max0.006 ~ 0.011 Ohm
Time to Trip9s
Package / CaseRadial
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RHEF1000-2
Related LinksRHEF1, RHEF1000-2 Datasheet, TE Connectivity Raychem Circuit Protection Distributor
RHEF1000-2 Details Description
Related parts for RHEF1000-2
RES ARRAY 8 RES 560 OHM 16SOIC datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD datasheet.pdf
MIC COND ANALOG OMNI -40DB datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5KV TRANSISTOR 4-SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CONN IDC 11POS 2.54MM 22AWG GOLD datasheet.pdf
RES 750 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 14K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 18POS 3.81MM BLK R/A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W datasheet.pdf
JFET N-CH 30V 0.5W TO-206AC datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS datasheet.pdf