Recom Power RJZ-1515S
RJZ-1515S picture photo
Mfg. Part Number
RJZ-1515S
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 2W 15VIN 15VOUT
Datasheet Download
RJZ-1515S.pdf
Availability of RJZ-1515S
QUANTITY
RJZ-1515S Order Process
Ship out your order
Specifications of RJZ-1515S
Internal Part NumberEIS-RJZ-1515S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package24
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE RJZ
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)13.5V
Voltage - Input (Max)16.5V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)133mA
Power (Watts) - Manufacture Series2W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case14-DIP Module (6 Leads)
Size / Dimension0.78" L x 0.39" W x 0.28" H (19.9mm x 10.0mm x 7.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency85%
Power (Watts) - Max2W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RJZ-1515S
Related LinksRJZ-, RJZ-1515S Datasheet, Recom Power Distributor
RJZ-1515S Details Description
Related parts for RJZ-1515S
OSC VCXO 720.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS 5.08MM datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TPS43331 datasheet.pdf
RES 51K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 6.34K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 511 OHM 5W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf
CONN LINE DRAIN CRIMP 1POS datasheet.pdf
T5007, 2N/C, S. STEEL HEAD, FRON datasheet.pdf
DIODE ZENER 51V 300MW SOT23-3 datasheet.pdf