Vishay/Dale RL07S100JBSL
RL07S100JBSL picture photo
Mfg. Part Number
RL07S100JBSL
Brief Description
RES 10 OHM 1/4W 5% AXIAL
Datasheet Download
RL07S100JBSL.pdf
Availability of RL07S100JBSL
QUANTITY
RL07S100JBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RL07S100JBSL
Internal Part NumberEIS-RL07S100JBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-22684/01, RL07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL07S100JBSL
Related LinksRL07S1, RL07S100JBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RL07S100JBSL Details Description
Related parts for RL07S100JBSL
CABLE ASSEM CAMERA LINK 2METER datasheet.pdf
FACEPLATE EXC SER 1 GANG OFFWHT datasheet.pdf
IC FPGA 185 I/O 256FBGA datasheet.pdf
CONN TERM BLK 8POS 7.5MM R/A BK datasheet.pdf
PGS SHEET 90X115MM W/POLYESTER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 500W datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 2.65A 38 MOHM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS SKT datasheet.pdf