Vishay/Dale RL07S563GRSL
RL07S563GRSL picture photo
Mfg. Part Number
RL07S563GRSL
Brief Description
RES 56K OHM 1/4W 2% AXIAL
Datasheet Download
RL07S563GRSL.pdf
Availability of RL07S563GRSL
QUANTITY
RL07S563GRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RL07S563GRSL
Internal Part NumberEIS-RL07S563GRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)56k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL07S563GRSL
Related LinksRL07S5, RL07S563GRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RL07S563GRSL Details Description
Related parts for RL07S563GRSL
DAUGHTER BOARD W/ANT 868/915MHZ datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 20A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 2.61M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IDC CABLE- ASR14B/AE14G/APK14B datasheet.pdf
CONN BNC PLUG STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf