Amphenol Advanced Sensors (formerly GE Sensing) RL1003-1746-97-SP
RL1003-1746-97-SP picture photo
Mfg. Part Number
RL1003-1746-97-SP
Manufacturer
Product Category
Thermistors - NTC
Brief Description
THERMISTOR PRECISION 3K OHM
Datasheet Download
RL1003-1746-97-SP.pdf
Availability of RL1003-1746-97-SP
QUANTITY
RL1003-1746-97-SP Order Process
Ship out your order
Specifications of RL1003-1746-97-SP
Internal Part NumberEIS-RL1003-1746-97-SP
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Sensors, Transducers
FamilyThermistors - NTC
SeriesRL1003
PackagingBulk
Resistance in Ohms @ 25°C3k
Resistance Tolerance-
B Value Tolerance-
B0/50-
B25/50-
B25/75-
B25/853965K
Operating Temperature-50°C ~ 150°C
Power - Max-
Length - Lead Wire1.50" (38.00mm)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDisc, 2.8mm Dia x 2.8mm W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL1003-1746-97-SP
RL1003-1746-97-SP Details Description
Related parts for RL1003-1746-97-SP
CONN PLUG STEREO 3.5MM HD R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 100PF 150V 0606 datasheet.pdf
IC AMP AUDIO 160W STER D 64HTQFP datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
CAP FILM 3900PF 3% 1.25KVDC RAD datasheet.pdf
COND CRIMP PUNCH datasheet.pdf
RES 12.3K OHM 7W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM R-TAB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf