Vishay/Dale RL20S113GRSL
RL20S113GRSL picture photo
Mfg. Part Number
RL20S113GRSL
Brief Description
RES 11K OHM 1/2W 2% AXIAL
Datasheet Download
RL20S113GRSL.pdf
Availability of RL20S113GRSL
QUANTITY
RL20S113GRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RL20S113GRSL
Internal Part NumberEIS-RL20S113GRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-22684/02, RL20
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.375" L (3.68mm x 9.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL20S113GRSL
Related LinksRL20S1, RL20S113GRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RL20S113GRSL Details Description
Related parts for RL20S113GRSL
RES CHAS MNT 15 OHM 5% 1200W datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
GDT 90V 20% 5KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
CAP CER 1.2PF 100V P2H 0603 datasheet.pdf
RES 124 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 200 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
DIODE ZENER 110V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CABLE JHOOK SUPPORT datasheet.pdf
LOW PROFILE, 4 POLE/10 AMP, WC datasheet.pdf
CRYSTAL 48.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf