Vishay/Dale RL20S332JR36
RL20S332JR36 picture photo
Mfg. Part Number
RL20S332JR36
Brief Description
RES 3.3K OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
RL20S332JR36.pdf
Availability of RL20S332JR36
QUANTITY
RL20S332JR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RL20S332JR36
Internal Part NumberEIS-RL20S332JR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
SeriesMilitary, MIL-PRF-22684/02, RL20
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.3k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.375" L (3.68mm x 9.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL20S332JR36
Related LinksRL20S3, RL20S332JR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RL20S332JR36 Details Description
Related parts for RL20S332JR36
TERM BLOCK PCB 5.08MM 32POS OR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CABLE 4COND 18AWG RED SHLD 1000' datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 8POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 510 OHM 2% 1/4W 1206 datasheet.pdf