Yageo RL2512FK-070R51L
RL2512FK-070R51L picture photo
Mfg. Part Number
RL2512FK-070R51L
Brief Description
RES SMD 0.51 OHM 1% 1W 2512
Datasheet Download
RL2512FK-070R51L.pdf
Availability of RL2512FK-070R51L
QUANTITY
RL2512FK-070R51L Order Process
Ship out your order
Specifications of RL2512FK-070R51L
Internal Part NumberEIS-RL2512FK-070R51L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
SeriesRL
PackagingDigi-Reel®
Resistance (Ohms)0.51
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.250" L x 0.126" W (6.35mm x 3.20mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL2512FK-070R51L
Related LinksRL2512FK, RL2512FK-070R51L Datasheet, Yageo Distributor
RL2512FK-070R51L Details Description
Related parts for RL2512FK-070R51L
RES SMD 866 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FERRULE NON INS 16AWG 23/32" datasheet.pdf
CAP TANT 0.33UF 35V 10% RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 79POS WALL MT PIN datasheet.pdf
.75M MIX I-O CABLE 2 CONNECTOR datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 66POS PIN datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 76 TYPE A 4POS datasheet.pdf
CONN JACK 1.32MM X 3.6MM datasheet.pdf
RES 20 OHM 15W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156" datasheet.pdf