Amphenol Advanced Sensors (formerly GE Sensing) RL3006-10.5K-150-D1
RL3006-10.5K-150-D1 picture photo
Mfg. Part Number
RL3006-10.5K-150-D1
Manufacturer
Product Category
Thermistors - NTC
Brief Description
THERMISTOR NTC DISK 20KOHM 25C
Datasheet Download
RL3006-10.5K-150-D1.pdf
Availability of RL3006-10.5K-150-D1
QUANTITY
RL3006-10.5K-150-D1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RL3006-10.5K-150-D1
Internal Part NumberEIS-RL3006-10.5K-150-D1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Sensors, Transducers
FamilyThermistors - NTC
SeriesRL3006
PackagingBulk
Resistance in Ohms @ 25°C20k
Resistance Tolerance±10%
B Value Tolerance-
B0/50-
B25/50-
B25/75-
B25/854728K
Operating Temperature-50°C ~ 150°C
Power - Max-
Length - Lead Wire1.50" (38.00mm)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDisc, 8.1mm Dia x 3.8mm W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL3006-10.5K-150-D1
RL3006-10.5K-150-D1 Details Description
Related parts for RL3006-10.5K-150-D1
CONN EDGECARD 86POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
SW MIN 5A SPDT PCB PIN 125V datasheet.pdf
RES SMD 715 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
BATT PK 3V AAA SIZE ALKALINE datasheet.pdf
RES SMD 36.1KOHM 0.1% 0.15W 0603 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 350V SOT89 datasheet.pdf
CONN HEADER BKWY DL GOLD 66POS datasheet.pdf
RES SMD 470 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf