Amphenol Advanced Sensors (formerly GE Sensing) RL3008-8010-140-D1
RL3008-8010-140-D1 picture photo
Mfg. Part Number
RL3008-8010-140-D1
Manufacturer
Product Category
Thermistors - NTC
Brief Description
THERMISTOR NTC DISK 15KOHM 25C
Datasheet Download
RL3008-8010-140-D1.pdf
Availability of RL3008-8010-140-D1
QUANTITY
RL3008-8010-140-D1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RL3008-8010-140-D1
Internal Part NumberEIS-RL3008-8010-140-D1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Sensors, Transducers
FamilyThermistors - NTC
SeriesRL3008
PackagingBulk
Resistance in Ohms @ 25°C15k
Resistance Tolerance±10%
B Value Tolerance-
B0/50-
B25/50-
B25/75-
B25/854615K
Operating Temperature-50°C ~ 150°C
Power - Max-
Length - Lead Wire1.50" (38.00mm)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDisc, 8.1mm Dia x 4.3mm W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL3008-8010-140-D1
RL3008-8010-140-D1 Details Description
Related parts for RL3008-8010-140-D1
FIXED IND 1.8UH 775MA 140 MOHM datasheet.pdf
INDICATOR PB 24V R/G ILL CLR CAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC FLASH 1MBIT 45NS 34WFBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
RES 23.7 OHM 7W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 2.3A 72 MOHM TH datasheet.pdf