Nichicon RL80E102MDN1KX
RL80E102MDN1KX picture photo
Mfg. Part Number
RL80E102MDN1KX
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLYMER 1000UF 20% 2.5V T/H
Datasheet Download
RL80E102MDN1KX.pdf
Availability of RL80E102MDN1KX
QUANTITY
RL80E102MDN1KX Order Process
Ship out your order
Specifications of RL80E102MDN1KX
Internal Part NumberEIS-RL80E102MDN1KX
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFPCAP Conductive Polymer Aluminum Capacitors
Polymer Capacitors
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesFPCAP, L8
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating2.5V
ESR (Equivalent Series Resistance)6 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current6.1A
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL80E102MDN1KX
Related LinksRL80E10, RL80E102MDN1KX Datasheet, Nichicon Distributor
RL80E102MDN1KX Details Description
Related parts for RL80E102MDN1KX
SENSOR MAGNETIC 15-20 A/T SMD datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 63MHZ 14HTSSOP datasheet.pdf
CONN SOCKET MODULE G SERIES datasheet.pdf
3-AXIS TILT COMPENSATED COMPASS datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1KV 1A DO204AL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 48KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
RES 806 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 20V 10% 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf