Bourns Inc. RL875-392K
RL875-392K picture photo
Mfg. Part Number
RL875-392K
Brief Description
FIXED IND 3.9MH 150MA 10.6 OHM
Datasheet Download
RL875-392K.pdf
Availability of RL875-392K
QUANTITY
RL875-392K Order Process
Ship out your order
Specifications of RL875-392K
Internal Part NumberEIS-RL875-392K
Material - CoreFerrite
Inductance3.9mH
Tolerance±10%
Current Rating150mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)10.6 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-30°C ~ 100°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.307" Dia (7.80mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL875-392K
Related LinksRL875, RL875-392K Datasheet, Bourns Inc. Distributor
RL875-392K Details Description
Related parts for RL875-392K
RES SMD 1.1M OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 1A SOT223 datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 4DIP THRU HOLE datasheet.pdf
IC GATE AND 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 55POS STRGHT PINS datasheet.pdf
RES 31.6K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf