Bourns Inc. RLB0608-560KL
RLB0608-560KL picture photo
Mfg. Part Number
RLB0608-560KL
Brief Description
FIXED IND 56UH 350MA 1.2 OHM TH
Datasheet Download
RLB0608-560KL.pdf
Availability of RLB0608-560KL
QUANTITY
RLB0608-560KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLB0608-560KL
Internal Part NumberEIS-RLB0608-560KL
Material - CoreFerrite
Inductance56µH
Tolerance±10%
Current Rating350mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.2 Ohm Max
Q @ Freq50 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant6.5MHz
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.295" (7.50mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLB0608-560KL
Related LinksRLB060, RLB0608-560KL Datasheet, Bourns Inc. Distributor
RLB0608-560KL Details Description
Related parts for RLB0608-560KL
IC TRANSLATOR 3.3V/5V 8-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 270PF 500V X7R 1812 datasheet.pdf
IC DAC 12BIT OCTAL VOUT 16-MSOP datasheet.pdf
LED MOD 3.6W MINI ZENIGATA 4000K datasheet.pdf
IO NICU PTAFG PU V0 REC datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V 1.3NS 50PPM 2X2.5 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 8POS GOLD datasheet.pdf
HD SMT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf