Bourns Inc. RLB0712-151KL
RLB0712-151KL picture photo
Mfg. Part Number
RLB0712-151KL
Brief Description
FIXED IND 150UH 280MA 500 MOHM
Datasheet Download
RLB0712-151KL.pdf
Availability of RLB0712-151KL
QUANTITY
RLB0712-151KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLB0712-151KL
Internal Part NumberEIS-RLB0712-151KL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMagnetic Product Overview
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package400
Material - CoreFerrite
Inductance150µH
Tolerance±10%
Current Rating280mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)500 mOhm Max
Q @ Freq20 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant3.5MHz
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.264" Dia (6.70mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLB0712-151KL
Related LinksRLB071, RLB0712-151KL Datasheet, Bourns Inc. Distributor
RLB0712-151KL Details Description
Related parts for RLB0712-151KL
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
IC SRAM 16KBIT 35NS 48DIP datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
FAN AC AXIAL 150MM 210CFM 230V datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 5% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
RES 47K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 40UQFN datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 110MA 4.5 OHM TH datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
CAP CER 7.5PF 500V NP0 1111 datasheet.pdf
CAP FILM 12NF 5% 2500VDC RAD datasheet.pdf