TDK Corporation RLF12560T-1R0N140
RLF12560T-1R0N140 picture photo
Mfg. Part Number
RLF12560T-1R0N140
Brief Description
FIXED IND 1UH 14.4A 2.8 MOHM SMD
Datasheet Download
RLF12560T-1R0N140.pdf
Availability of RLF12560T-1R0N140
QUANTITY
RLF12560T-1R0N140 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLF12560T-1R0N140
Internal Part NumberEIS-RLF12560T-1R0N140
Material - CoreFerrite
Inductance1µH
Tolerance±30%
Current Rating14.4A
Current - Saturation18.5A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)3.36 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.504" L x 0.492" W (12.80mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max)0.185" (4.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLF12560T-1R0N140
Related LinksRLF12560, RLF12560T-1R0N140 Datasheet, TDK Corporation Distributor
RLF12560T-1R0N140 Details Description
Related parts for RLF12560T-1R0N140
RES SMD 60.4 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONN PLUG 79POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
SE SURFACE CONDITION DISC TSM 2" datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 16V JB 0805 datasheet.pdf
ACCES CABLE CLAMP PG 11 METAL datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS WALL MNT SCKT datasheet.pdf
381 TB PLUGGABLE PLUG datasheet.pdf
MCU 32BIT 256KB M4 PRO 64QFN datasheet.pdf
150000UF 40V 76X220MM 85C 20000H datasheet.pdf