Vishay/Dale RLR05C1102FSRSL
RLR05C1102FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C1102FSRSL
Brief Description
RES 11K OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C1102FSRSL.pdf
Availability of RLR05C1102FSRSL
QUANTITY
RLR05C1102FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C1102FSRSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C1102FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C1102FSRSL
Related LinksRLR05C1, RLR05C1102FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C1102FSRSL Details Description
Related parts for RLR05C1102FSRSL
RES 5.6K OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 634 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 21POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
IC REG LDO 2.6V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EXTEND datasheet.pdf
VARISTOR 162V 800A DISC 5MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 200MW UMD2 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
RES 649K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 47V 1.25W DO213AB datasheet.pdf