Vishay/Dale RLR05C1180FSRSL
RLR05C1180FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C1180FSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 118 OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C1180FSRSL.pdf
Availability of RLR05C1180FSRSL
QUANTITY
RLR05C1180FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C1180FSRSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C1180FSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)118
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C1180FSRSL
Related LinksRLR05C1, RLR05C1180FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C1180FSRSL Details Description
Related parts for RLR05C1180FSRSL
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 6V 1W datasheet.pdf
BINDER 3RING DISSIPATIVE 1" datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 20POS 5.08MM datasheet.pdf
CONN HEADER BRKAWY 12POS DL GOLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
RES 54.9 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 1.21K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
2.0 W/B CRIMP RCPT TERM datasheet.pdf
RES 1.3K OHM 5W 5% RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.83K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf