Vishay/Dale RLR05C1202GRRSL
RLR05C1202GRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C1202GRRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 12K OHM 2% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C1202GRRSL.pdf
Availability of RLR05C1202GRRSL
QUANTITY
RLR05C1202GRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C1202GRRSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C1202GRRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C1202GRRSL
Related LinksRLR05C1, RLR05C1202GRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C1202GRRSL Details Description
Related parts for RLR05C1202GRRSL
SENS PRESSURE 29 PSI MAX MPAK datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 27K OHM 6SIP datasheet.pdf
CONN HEADER 36POS STR .100" GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 WW datasheet.pdf
RES SMD 0.866 OHM 1% 1W 2615 datasheet.pdf
IC NVSRAM 256KBIT 45NS 32SOIC datasheet.pdf
CONN DIN M FEMALE 32CKT datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 6.5A 9 MOHM SMD datasheet.pdf