Vishay/Dale RLR05C1331FPRSL
RLR05C1331FPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C1331FPRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.33K OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C1331FPRSL.pdf
Availability of RLR05C1331FPRSL
QUANTITY
RLR05C1331FPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C1331FPRSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C1331FPRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.33k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C1331FPRSL
Related LinksRLR05C1, RLR05C1331FPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C1331FPRSL Details Description
Related parts for RLR05C1331FPRSL
JUMPER-H9991TR/1853BR/H9991TR 5" datasheet.pdf
TVS DIODE 23.1VWM 37.5VC SMB datasheet.pdf
MEMORY CARD MICROSD 1GB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 630V X7R 1812 datasheet.pdf
RES 100 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 84.5K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 4.7KOHM 0.01% 1/10W 0603 datasheet.pdf
EVAL BOARD GPS SIRFSTARIV datasheet.pdf
FIXED IND 0.2NH 850MA 80 MOHM datasheet.pdf