Vishay/Dale RLR05C1371FSRSL
RLR05C1371FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C1371FSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.37K OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C1371FSRSL.pdf
Availability of RLR05C1371FSRSL
QUANTITY
RLR05C1371FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C1371FSRSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C1371FSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.37k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C1371FSRSL
Related LinksRLR05C1, RLR05C1371FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C1371FSRSL Details Description
Related parts for RLR05C1371FSRSL
LED 7-SEG 7.6MM HE RED RHD datasheet.pdf
SIDAC 4CHP 270/400V 400A MS-013 datasheet.pdf
TRANS NPN 45V 0.1A SST3 datasheet.pdf
RES SMD 294 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
PROTECTIVE PLUG W/SURGE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
TRANSPONDER RFIC HITAG S UNCASED datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 50POS .050 SMD datasheet.pdf
CABLE ASSY DISPLAYPORT W/LATCH datasheet.pdf
CAP TANT 10UF RADIAL datasheet.pdf