Vishay/Dale RLR05C1470FRBSL
RLR05C1470FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C1470FRBSL
Brief Description
RES 147 OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C1470FRBSL.pdf
Availability of RLR05C1470FRBSL
QUANTITY
RLR05C1470FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C1470FRBSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C1470FRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingBulk
Resistance (Ohms)147
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C1470FRBSL
Related LinksRLR05C1, RLR05C1470FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C1470FRBSL Details Description
Related parts for RLR05C1470FRBSL
Crystal 16.3840MHz 30ppm 18pF 30 Ohm -20°C - 70°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
RES SMD 154 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
SWITCH 5A HINGE SPDT SOLDER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CABLE 3COND 18AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 2A 48V datasheet.pdf
Connector Header, Top or Bottom Entry 66 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
OSC VCTCXO 155.52MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf