Vishay/Dale RLR05C1472FSBSL
RLR05C1472FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C1472FSBSL
Brief Description
RES 14.7K OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C1472FSBSL.pdf
Availability of RLR05C1472FSBSL
QUANTITY
RLR05C1472FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C1472FSBSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C1472FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingBulk
Resistance (Ohms)14.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C1472FSBSL
Related LinksRLR05C1, RLR05C1472FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C1472FSBSL Details Description
Related parts for RLR05C1472FSBSL
RES SMD 32.4 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 8A TO263AB datasheet.pdf
CONN RCPT 43POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES SMD 0.018 OHM 5% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
SENSOR PRES 100PSI ABS TO-8 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SKT datasheet.pdf