Vishay/Dale RLR05C1473FSRSL
RLR05C1473FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C1473FSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 147K OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C1473FSRSL.pdf
Availability of RLR05C1473FSRSL
QUANTITY
RLR05C1473FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C1473FSRSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C1473FSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)147k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C1473FSRSL
Related LinksRLR05C1, RLR05C1473FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C1473FSRSL Details Description
Related parts for RLR05C1473FSRSL
IC DSC 16BIT 16KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
PB24M PB24SM FLAT HOLD-DOWN BAR datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 16V 10% 2312 datasheet.pdf
GPS MODULE SMD SIRF datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
RES 1.06K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
RACK SOLID FLUSH DOOR datasheet.pdf
RES SMD 274 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACT 125V datasheet.pdf
8-Channel, 1.5 MSPS, 12-Bit and 10-Bit Parallel ADCs with a Sequencer IC datasheet.pdf
15 MHz Rail-to-Rail Operational Amplifiers IC datasheet.pdf