Vishay/Dale RLR05C1651FSRSL
RLR05C1651FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C1651FSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.65K OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C1651FSRSL.pdf
Availability of RLR05C1651FSRSL
QUANTITY
RLR05C1651FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C1651FSRSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C1651FSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.65k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C1651FSRSL
Related LinksRLR05C1, RLR05C1651FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C1651FSRSL Details Description
Related parts for RLR05C1651FSRSL
CONN RCPT SUR 16POS .8MM TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V Z5U AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.8 OHM 1% 1W 2615 datasheet.pdf
CAP CER 33PF 3KV NP0 1812 datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X25.5MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
ESD SMOCK JCKT KNTTD CFFS GR XL datasheet.pdf
Connector Header 16 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
RES SMD 180 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf