Vishay/Dale RLR05C1962FSRSL
RLR05C1962FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C1962FSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 19.6K OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C1962FSRSL.pdf
Availability of RLR05C1962FSRSL
QUANTITY
RLR05C1962FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C1962FSRSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C1962FSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)19.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C1962FSRSL
Related LinksRLR05C1, RLR05C1962FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C1962FSRSL Details Description
Related parts for RLR05C1962FSRSL
RES SMD 1.33K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 1/4-18NPT 4-20MA datasheet.pdf
TVS DIODE 154VWM 246VC DO204AL datasheet.pdf
RES 158 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK 1.875V 0.6A SOT23 datasheet.pdf
SENSOR PRES 5PSI DIFF 3.3V SMT datasheet.pdf
BCZ 3.81/19/180F SN GN BX datasheet.pdf
IC MPU Q OR IQ 1.2GHZ 780FCBGA datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
6 OZ GRN BLNK BTTL W/BLK SCRW CP datasheet.pdf
CAP CER 5.1PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf