Vishay/Dale RLR05C2431FSRSL
RLR05C2431FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C2431FSRSL
Brief Description
RES 2.43K OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C2431FSRSL.pdf
Availability of RLR05C2431FSRSL
QUANTITY
RLR05C2431FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C2431FSRSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C2431FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.43k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C2431FSRSL
Related LinksRLR05C2, RLR05C2431FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C2431FSRSL Details Description
Related parts for RLR05C2431FSRSL
IC SW DUAL CMOS SPST N/C 8-DIP datasheet.pdf
CONN RECPT 20POS .100 22-26 TIN datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
FUSE M/V R-RATED 5R 5.5KV EXT BD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 25W datasheet.pdf
RES 47K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 470 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
OSC MEMS 24.576MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN DC-18GHZ TERM F TNC CHN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 26POS PIN datasheet.pdf