Vishay/Dale RLR05C2493FRRSL
RLR05C2493FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C2493FRRSL
Brief Description
RES 249K OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C2493FRRSL.pdf
Availability of RLR05C2493FRRSL
QUANTITY
RLR05C2493FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C2493FRRSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C2493FRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)249k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C2493FRRSL
Related LinksRLR05C2, RLR05C2493FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C2493FRRSL Details Description
Related parts for RLR05C2493FRRSL
TRANS PNP 40V 0.6A TO-18 datasheet.pdf
TRANSFORMR AUTO 115-230VAC 300VA datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 5POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
PHENOLIC AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
RES 324K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC PWR/BATTERY MGMT 155DSBGA datasheet.pdf
TVS DIODE 220VWM SMCJ datasheet.pdf
CABLE 5POS datasheet.pdf
CABLE DUCT HORIZONTAL SPLIT COVR datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.3V 500MW SOD80 datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf