Vishay/Dale RLR05C2611FSB14
RLR05C2611FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C2611FSB14
Brief Description
RES 2.61K OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C2611FSB14.pdf
Availability of RLR05C2611FSB14
QUANTITY
RLR05C2611FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C2611FSB14
Internal Part NumberEIS-RLR05C2611FSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.61k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C2611FSB14
Related LinksRLR05C2, RLR05C2611FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C2611FSB14 Details Description
Related parts for RLR05C2611FSB14
AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V 3W datasheet.pdf
RES SMD 13.3K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 300 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V TO220AB datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
Connector Receptacle 40 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
RES 1.74K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC MEMS 156.25MHZ LVDS SMD datasheet.pdf