Vishay/Dale RLR05C2803FSBSL
RLR05C2803FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C2803FSBSL
Brief Description
RES 280K OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C2803FSBSL.pdf
Availability of RLR05C2803FSBSL
QUANTITY
RLR05C2803FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C2803FSBSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C2803FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingBulk
Resistance (Ohms)280k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C2803FSBSL
Related LinksRLR05C2, RLR05C2803FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C2803FSBSL Details Description
Related parts for RLR05C2803FSBSL
RES SMD 110K OHM 5% 1/10W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 270 OHM 5% 2/3W 1206 datasheet.pdf
POT JOYSTICK 10K OHM datasheet.pdf
SW COIL SPRING SNAP SPDT 125V datasheet.pdf
IC REG LDO 3.1V 0.3A 6WDFN datasheet.pdf
RIVET FAN MOUNT BLACK datasheet.pdf
RES 1.82K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 120PO datasheet.pdf
SWITCH SELECT 2POS DPST-NC 10A datasheet.pdf